Ak ste vlastníkom atramentovej domácej tlačiarne, môže sa stať, že ak ju nebudete dlhú dobu používať, tlačiareň prestane fungovať správne. Môže prestať fungovať úplne, alebo začne vynechávať jedna z farieb, aj keď je atramentová náplň úplne nová. Na vine býva väčšinou veľmi častý problém, ktorý už potrápil mnoho z nás - zaschnutá farba.
Ako funguje atramentová tlačiareň?
Princíp atramentových tlačiarní je pomerne jednoduchý. Spočíva v tom, že atrament je z tlačovej hlavy "vymršťovaný" veľkou rýchlosťou na papier zo vzdialenosti približne jedného milimetra. Má pri tom formu mikroskopických kvapiek, ktoré vytvárajú farbu buď prekrývaním štyroch základných farieb CMYK (Cyan - azúrová, Magenta - purpurová, Yellow - žltá a Black - čierna) rovno na papieri, alebo sa mieša priamo v atramentovej hlave.
Druhy tlače pri atramentových tlačiarňach
Termická tlač
Pri termálnej atramentovej tlači tlačiareň pracuje s tepelnými telieskami, ktoré sú umiestnené v tlačovej hlave a zahrievajú atrament. Vďaka zahriatiu vzniká v tryske bublina, ktorá spôsobí vymrštenie atramentu vo forme kvapky na papier.
Piezoelektrická tlač
Pri piezoelektrickej tlači na rozdiel od termickej, nie je atrament vymršťovaný na základe zahrievania, ale na základe prívodu elektrického prúdu. Tlak vystreľujúci atrament vzniká v tryske vďaka piezoelektrickým kryštálom, ktoré menia svoj tvar (prehnutie) práve na základe množstva privedeného elektrického prúdu.
Vosková tlač
V tlačiarňach využívajúcich princíp voskovej tlače nenájdete klasické tekuté farby ako je tomu pri ostatných druhov tlače. Atramenty majú v tomto prípade voskovú konzistenciu. Vosková tlač je vlastne akousi kombináciou piezoelektrickej tlače a laserovej tlače. Rozdiel oproti termickej a piezoelektrickej tlače spočíva v tom, že je výsledná farba miešaná priamo v tlačovej hlave, a nie až prekrývaním na papieri. Naopak princíp "vystreľovania" farby je rovnaký ako pri piezoelektrickej tlači, ale nie je nanášaný priamo na papier, ale najprv na valec, ktorý je potom až obtlačený na papier. Podobne je tomu pri laserovej tlači.
Príčiny vysychania a ako problému predchádzať?
Najčastejšou príčinou toho, že farba začne v tlačiarni vysychať, je dlhodobejšia nečinnosť. Ak tlačíte raz za pol roka, je veľmi pravdepodobné, že sa s týmto problémom niekedy stretnete. Tlačiarni totiž najviac svedčí pravidelná tlač a to minimálne raz týždenne. Pozor dávajte aj na to, aby ste pravidelne používali všetky farby, a nie len čiernu. Ostatné farby totiž môžu aj cez vašu všetku snahu rovnako zasychať. Ak ste len sviatočný užívateľ tlačiarne, pravdepodobne pre vás bude rozumnejšie, zaobstarať si laserovú tlačiareň, ktorá v týchto ohľadoch nevyžaduje toľko starostlivosti.
Ďalšie problémy môžu spôsobovať samotné náplne do tlačiarne, takzvané cartridge. Môže sa stať, že do svojej tlačiarne nainštalujete cartridge, ktoré sú po dátume spotreby. Tie potom môžu spôsobovať nepríjemnosti. Podobne tomu môže byť v prípade, že cartridge necháte neodborne doplniť s vidinou nižšej útraty. Náplne potom nemusia fungovať správne a možné je práve aj rýchlejšie vysychanie. Používajte osvedčený postup výmeny náplne v atramentovej tlačiarni.
Kupujte vždy len kvalitné náplne do tlačiarne a vždy len v množstve, ktoré ste schopní v danom časovom rozmedzí spotrebovať. Dôležité je tiež správne skladovanie cartridgov. Náhradné náplne do tlačiarne by mali byť uschované na temnom, chladnejšom mieste, kde nebudú vystavované prílišným teplotným výkyvom. Je dobré obdobne umiestniť tiež tlačiareň. Myslite na to, že absolútne nevhodným je napríklad priestor blízko radiátora, alebo iného tepelného zdroja. Teplo totiž nerobí dobre samotnej tlačiarni a farby kvôli nemu môžu navyše oveľa rýchlejšie vysychať
Ako postupovať pri čistení tlačovej hlavy?
Čistenie prebieha pri väčšine značiek tlačiarní rovnako. Napríklad to, ako vyčistiť tlačovú hlavu HP sa príliš nelíši od čistenia tlačovej hlavy Epson alebo tlačovej hlavy Canon. Každá tlačiareň musí disponovať funkciou automatického čistenia trysiek tlačovej hlavy. Ak vaša tlačiareň netlačí správne a niektoré farby chýbajú alebo sú rozmazané, vyskúšajte najskôr problém vyriešiť týmto spôsobom. Je možné, že sa hlava a dýzy nevyčistia na prvýkrát. Opakujte preto čistenie, po pol hodine, maximálne štyrikrát za sebou. Pamätajte však vždy na to, že automatickým čistením spotrebuje tlačiareň veľké množstvo atramentu. Môže sa teda stať, že po niekoľkonásobnom čistení atrament dôjde. To môže byť problém, pretože s prázdnou alebo dochádzajúcou náplňou tlačiareň automaticky nevyčistíte. Majte preto v zálohe cartridge nový.
Ak budú všetky pokusy o automatické vyčistenie bez výsledku, bude potrebné vyčistiť hlavu manuálne. Najjednoduchším spôsobom je umiestniť tlačovú hlavu (prípadne celý cartridge, ak je hlava jeho súčasťou) na vreckovku navlhčenú teplou vodou. Postupne by sa mal začať uvoľňovať zaschnutý atrament, ktorý vytvorí výraznú škvrnu. Umiestnite preto vreckovku s hlavou na ľahko umývateľnú plochu. Následne nechajte hlavu cartridge pár desiatok minút dôkladne oschnúť.
Ak čistú hlavy stále nemôžete dosiahnuť, existuje ešte ďalšia možnosť - čistiaci roztok na zaschnuté tlačové hlavy. Ten by mal byť účinnejší než obyčajná voda. Postupujte však vždy podľa návodu na vami používanom prípravku.
Na čistenie vždy používajte len čistú vodu, alebo priamo k tomu určené produkty. Užitím iných látok môžete tlačiareň nenávratne poškodiť.
Ak budete atramentovú tlačiareň používať pravidelne a v kombinácii s kvalitnými originálnymi či alternatívnymi kazetami, poslúži vám bez problémov niekoľko rokov. Softvérové čistenie a údržbu však raz za čas vykonávajte aj preventívne
Neváhajte nás kontaktovať v prípade, že s výmenou náplne vo vašej tlačiarni potrebujete poradiť. Sme tu pre vás!