Základnú trojicu tlačiarní tvoria tlačiarne ihličkové, laserové a atramentové. Článok však pojednáva nielen o nich, ale aj o ďalších typoch.

Ihličková tlačiareň

Najstarším typom sú tlačiarne ihličkové. Tie sa v mnohých rysoch podobajú klasickému písaciemu stroju. Znaky textu sú skladané z bodov tlačovej hlavy. Papier v nich prechádza pod valcom, pred valcom sa nachádza farbiaca páska a pred ňou je tlačová hlava s rôznym počtom ihličiek, ktoré na papier otláčajú písmená. Ihličiek je v tlačovej hlave najčastejšie 24, ale existujú aj tlačiarne 9ihličkové alebo 7ihličkové. Väčší počet ihličiek znamená kvalitnejšiu tlač.

V dnešnej dobe sa už s týmto typom tlačiarne takmer nestretneme, najmä kvôli jej nízkej kvalite tlače. Rušivý môže byť aj pomerne hlasný zvuk a nevýhodou je aj nízka rýchlosť tlače v grafickom režime. Využitie teda nájdu iba v situáciách, kedy nezáleží na kvalite tlače a ide o obyčajný text, napríklad pri tlači účtovných zostáv.

Ihličková tlačiareň sa dnes používa na miestach, kde nie je potreba vysoká kvalita tlače, napríklad na niektorých pokladniach.

Atramentová tlačiareň

Atramentová čiže trysková tlačiareň je najrozšírenejším typom tlačiarne. Tlač prebieha za pomoci špeciálnej tlačovej hlavy, ktorá vystrekuje z mikroskopických trysiek atrament na papier.

Atramentové tlačiarne sa vyznačujú dobrou kvalitou tlače a relatívne nízkou cenou. Kvalita tlače je samozrejme závislá aj od použitého papiera. Sú vhodné pre tlač ako textových, tak grafických dokumentov alebo fotografií.

Atramentová tlačiareň využíva špeciálnu tlačovú hlavu, ktorá prenáša atrament na papier pomocou mikroskopických trysiek.

Laserová tlačiareň

Princíp fungovania laserovej tlačiarne je relatívne zložitý. Vodivý selénový valec vnútri tlačiarne reaguje na osvetlenie a mení svoj elektrický odpor. Prostredníctvom laseru je na neho vypaľovaný obraz. V miestach zasiahnutia laserovým lúčom stratí valec náboj a pri kontakte s tonerom dôjde k jeho zafarbeniu na miestach, ktoré boli laserom zasiahnuté. Táto farba sa následne prenesie na papier, ktorý ešte prejde zažehľovacím valcom, ktorý na neho prášok vypáli.

Výhodou laserových tlačiarní je kvalitná a rýchla tlač. Pri používaní alternatívnych tonerových kaziet, navyše ušetríte aj významné percento tlačových nákladov.

LED tlačiarne

LED tlačiarne fungujú na podobnom princípe ako tlačiarne laserové a často sa tiež medzi laserové tlačiarne zaraďujú. LED tlačiarne sa totiž od laserových líšia iba spôsobom ožarovania valca. Obraz je vykresľovaný na selénový valec radou LED diód a otáčajúci sa valec je v tomto prípade osvetľovaný po riadkoch. Aj v prípade LED tlačiarní je hlavnou výhodou kvalitná tlač.

Termosublimačné tlačiarne

Hoci sa termotlačiarňam v domácnostiach príliš nedarí, stretávame sa s nimi veľmi často. Svoje miesto si totiž našli na pokladniach a predajných termináloch.

Termotlačiarne môžeme rozdeliť do dvoch skupín:

  • Priama termotlač - jedná sa o tlač na tepelne citlivý papier, ktorý prejdením pod tepelnou tlačovou hlavou sčernie. Zvládne teda iba čiernobielu tlač.

  • Termotransferová tlač – u tohto druhu tlače je využívaná termotransferová farbiaca páska, ktorá dokáže zafarbiť veľké množstvo materiálov, teda aj klasický xeroxový papier alebo polyester. Tu sa už otvárajú možnosti farebnej tlače.

Hlavnou výhodou sú nulové investície za toner alebo atrament, nevýhodou je znížená trvanlivosť tlačeného textu a nutnosť použitia špeciálneho papierau.

Multifunkčná tlačiareň

Multifunkčné tlačové zariadenie síce nepatrí do základného delenia tlačiarní, ale je vhodné ich spomenúť. Jedná sa o zariadenie, ktoré umožňuje tlač, skenovanie a kopírovanie. Moderná multifunkčná tlačiareň funguje ako univerzálna tlačiareň, fototlačiareň, kopírka, skener, fax či ako čítačka pamäťových kariet. Najrozšírenejším typom je atramentová multifunkčná tlačiareň.

Potrebujete pomôcť s výberom tonera? Kontaktujte nás, so všetkým vám radi poradíme.

Zdroj obrázkov: pixabay.com

 

0,0 Priemerné hodnotenie 0,0 od 0 zákazníkov
Ohodnotiť: