Technológia 3D tlače prešla v posledných rokoch rozsiahlym vývojom. K dispozícii máme teraz celý rad technológií, ktoré umožňujú prenášať obraz z počítača do 3D modelov. Doba, kedy si bude môcť kúpiť 3D tlačiareň každý, sa nezadržateľne blíži. Veď už dnes sa dajú 3D tlačiarne obstarať za cca 400 € a ich cena neustále klesá.

Architekti, dizajnéri, menšie podniky so sériovou výrobou, to je len zlomok príkladov, kedy je 3D tlač veľkým pomocníkom. A nechceli by ste napríklad ochutnať čokoládové pochúťky vyrobené s využitím 3D technológie? Svet 3D tlače skrátka otvára nespočetné možnosti pre každého.

Možno, že sa 3D tlačiarne čoskoro stanú bežnou súčasťou našich kancelárií a domácností.

História 3D tlače

Hoci o boome 3D tlači môžeme hovoriť len v rádoch niekoľkých rokov, jeho história siaha až do 20. storočia a je spojená s menom Charlesa "Chucka" Hulla, ktorý si v roku 1986 nechal patentovať aditívnu technológiu zvanú Stereolitografia. Princípom aditívnej technológie je kladenie súvislých vrstiev materiálu na seba, čím sa technológia líši od klasického sústruženia. Charless Hull následne založil spoločnosť 3D Systems, ktorá využívala technológiu SLA. Koncom 90. rokov bolo vytvorené prvé zariadenie v 3D formáte pre verejnosť, ktorým bol Litography Apparatus SLA-1. Pre širokú verejnosť bol ale určený až prístroj SLA-250.

S 3D tlačiarňou môžete tlačiť aj dekorácie do domácnosti ako napríklad sošku usmievajúceho sa Budhu.

Technológia 3D tlače

Technológií 3D tlače je mnoho - SLA, SLS, SLM, EBM ... Pozrime sa na tie najzásadnejšie.

Najstaršou technológiou je technológia SLA - Stereolitography Apparatus. Táto metóda zatavuje tekuté materiály pomocou ultrafialového žiarenia. Zameraním lasera na určité miesto vznikne vrstva čiastočne vytvrdeného polyméru. Na túto vrstvu sa nanášajú ďalšie vrstvy.

Ďalšou technológiou je technológia SLS (Selective Laser Sintering). U tejto technológie, ktorá je podobná SLA, sú využívané práškové materiály (plast, kov a keramické prášky), ktoré sú natavované laserovým lúčom.

Za zmienku stojí tiež technológia SLM (Selective Laser Melting). Materiál je v tomto prípade nanášaný v tenkých vrstvách a natavovaný pomocou laseru. Jedná sa o náročnú technológiu, ktorá sa využíva na výrobu zo zliatin chrómu, ocele, hliníka a titánu.

Najviac rozšírenú technológiou je technológia FDM, ktorá funguje na princípe stláčania a rozťahovania plastového drôtu. Ten putuje do tlačovej hlavy, ktorá ho nataví a následne ho tlačí na podložku. Tlačiareň vytláča natavený plast, ktorý sa na seba vrství. To, čo sa vytlačí, následne nevychladne, čím dôjde k stvrdnutiu vytlačeného materiálu. Postupným nanášaním vrstiev vzniká 3D model. Väčšina takto vzniknutých modelov je z pevného a odolného plastu.

Vstúpiť do sveta 3D tlače sa snažia aj niektorí výrobcovia klasických tlačiarní. Príkladom je napríklad firma HP a ich inovatívne technológie HP Multi Jet Fusion, ktorá je na pomedzí medzi technológiou SLS a technológipu spoločnosti Zcorp.

Hľadáte náplň do laserovej alebo atramentovej tlačiarne a potrebujete poradiť? Ozvite sa. Náš nákupný poradca vám so všetkým pomôže.

Zdroj foto: Staticflickr.com

 

0,0 Priemerné hodnotenie 0,0 od 0 zákazníkov
Ohodnotiť: