Najčastejšou začiatočníckou chybou pri tlačení farebných dokumentov je nesprávne používanie farebných zobrazení RGB a CMYK. Pozrite sa na to, ako ich správne používať, a vyvarujte sa tak týchto chýb.

Čo je to RGB zobrazenie

Základné pravidlo pre používanie farebných zobrazení spočíva v spôsobe, akým fungujú. RGB (red, green, blue, teda slovensky červená, zelená, modrá) je systém farebného zobrazenia založený na vyžarovaní svetla. Na tomto princípe tvorí farby napríklad váš monitor alebo smartphone.

Funguje to tak, že každý pixel monitora vyžaruje kombináciu rôznych pomerov červenej, zelenej a modrej. Každá z týchto farieb má ešte naviac 256 stupňov intenzity, vďaka čomu vznikajú milióny kombinácií rôznych farebných odtieňov. A čím hustejšia je sieť pixelov, tým je kvalitnejší aj obraz.

Z vyššie uvedených dôvodov je RGB ideálny pre účely digitálnej grafiky pre weby, aplikácie alebo programy. Problém ale nastáva v momente, keď sa farebnú grafiku tvorenú na báze RGB rozhodnete vytlačiť.


Na účely digitálnej grafiky je vhodné použitie farebného modelu RGB, pre grafiku na papieri ale radšej pracujte s modelom CMYK.

Model CMYK

Ak totiž hodláte svoj farebný leták alebo grafy pre klienta tlačiť na papier, potom ich farebnosť upravujte vo farebnom modeli CMYK (cyan, magenta, yellow, black/key, slovensky azúrová, purpurová, žltá a čierna). Princíp miešania farieb v tomto farebnom modeli pripomína oveľa viac prácu maliara.

Množstvo odtieňov tvorené svetlom je mnohonásobne vyššie, než aké dokáže namiešať atrament či toner. Model CMYK teda logicky ponúka oveľa menšiu farebnú škálu než RGB. Preto všetky grafické programy ponúkajú možnosť prepnúť do CMYK módu, ktorý zámerne limituje farebné spektrum tak, aby farebnosť dokumentu čo najviac zodpovedala výslednej tlačenej podobe.

Čo sa stane, ak zabudnete prepnúť do modelu CMYK a vytlačíte dokument v RGB farebnosti? Rozhodne nenastane koniec sveta, s najväčšou pravdepodobnosťou ale budete z výsledku svojho snaženia sklamaní. Krásne kontrastné farby, ktoré ste videli na svojom monitore, totiž vo väčšine prípadov budú nad rámec možností vašej tlačiarne.

Vytlačený dokument tak bude v lepšom prípade o poznanie bledší a nevýraznejší než na obrazovke, v tom horšom bude farebnosť citeľne odlišná. Rozdiel medzi odrážanou a vyžarovanou farebnosťou preto neradno podceňovať.

Pri tlači potom, okrem použitia farebného modelu CMYK, tiež nezabudnite používať kvalitné originálne tonery, prípadne ich plnohodnotnú alternatívu v podobe kompatibilných tonerov.

 

Zdroj foto: Wikimedia.org

 

0,0 Priemerné hodnotenie 0,0 od 0 zákazníkov
Ohodnotiť: