Technológia tlače sa úspešne využíva v mnohých odvetviach a významným spôsobom sa uplatňuje aj v potravinárskom priemysle. Tlač na jedlý papier je toho jasným dôkazom. Využíva sa najmä v oblasti cukrárskej výroby. Premýšľali ste niekedy nad tým, akým spôsobom sa vyrábajú jedlé bankovky alebo torty s fotografiami? Tlač na jedlý papier je dnes natoľko rozšírená, že sa do nej môžete pustiť aj sami. Stačí mať kvalitnú atramentovú tlačiareň a špeciálne atramenty s potravinárskymi farbami.

Chcete tlačiť na jedlý papier? Stačí vám k tomu nová atramentová tlačiareň, do ktorej je ale treba kúpiť náplne so špeciálnou potravinárskou farbou

Prvé "jedlé" výtlačky vznikli v 80. rokoch

Tlač na jedlý papier nie je žiadnou novinkou, v potravinárstve sa úspešne využíva už desiatky rokov. Počiatky technológie tlače siahajú až do 80. rokov minulého storočia, kedy sa začala presadzovať tlač na ryžový papier. Vôbec prvý patent pre atramentovú tlač na jedlý papier bol vydaný v roku 1981, a to pre americkú spoločnosť Keebler Company. Žiadosť o patent vtedy podal George J. Krubert, ktorý podrobne opísal metódu formátovania a tlače na potraviny.

Atramentová tlačiareň na jedlý papier

Pre tlač na jedlý papier sa využívajú atramentové tlačiarne doplnené o kazety so špeciálnou potravinárskou farbou. Laserové tlačiarne sa pre tlač na potraviny nepoužívajú. Možno vás prekvapí, že sa v súčasnosti uplatňujú pre tlač na jedlý papier nielen špeciálne typy atramentových tlačiarní, ale aj tie klasické kancelárske.

Obľúbené sú napríklad tlačiarne od výrobcu Canon z radu Pixma, ktoré podporujú aj papiere s vysokou gramážou a sú skonštruované pre tlač kvalitných fotografií. Ak sa rozhodnete atramentovú tlačiareň používať pre tlač na jedlý papier, nikdy by ste ju nemali použiť v kombinácii s bežnými originálnymi atramentmi Canon. Pre tlač na jedlý papier sa však používajú aj atramentové tlačiarne od ďalších výrobcov, napríklad Epson či Samsung. Od prvej tlače musia byť v tlačiarni použité náplne s potravinárskymi farbami, aby nehrozilo riziko kontaminácie bežnou farbou, ktorá by pri požití mohla spôsobiť zdravotné ťažkosti.

Bez čistiacich náplní sa nezaobídete

Ak by ste sa chceli pustiť do domácej tlače na jedlý papier, budete si musieť okrem špeciálnych náplní s potravinárskou farbou zaobstarať aj čistiace kazety. Jedným z neduhov atramentových tlačiarní je riziko upchávania trysiek pri dlhšej odstávke zariadenia. Pri používaní potravinárskych atramentov ale dochádza k zasychaniu farby výrazne rýchlejšie. Preto budete musieť vykonať vyčistenie tlačovej hlavy s využitím špeciálnej čistiacej sady pre tlačiarne na jedlý papier už v prípade odstávky dlhšie ako 3 dni.

Z čoho sa jedlý papier vyrába a aké druhy existujú

Bežné typy jedlého papiera sa vyrábajú zo škrobu (môže byť zemiakový, kukuričný i ryžový), sladidiel a oleja. Papier je tak silnejší, nepriehľadný a málo ohybný. Okrem štandardného jedlého papiera existujú aj ďalšie typy podkladov pre jedlé výtlačky, obľúbený je napríklad fondánový papier. Je snehovo biely, dobre tvarovateľný a veľmi silný. Kvalitatívne je oveľa lepší ako štandardný jedlý papier. Pre jedlú tlač sa využíva aj tzv. Icefrosting, dekor papier či chocodekor, ktorého hlavnou zložkou je kakaové maslo a cukor.

Ak sa venujete domácemu pečenie tort či iných cukrárskych výrobkov, atramentovú tlačiareň upravenú pre tlač na jedlé papiere bezpochyby využijete. Rozhodne ale nepoužívajte tlačiareň, ktorú ste doteraz využívali pre klasickú tlač. Nákup kvalitných originálnych či alternatívnych tonerov jej len prospeje, pre potlač jedlého papiera si však kúpte úplne novú - doteraz nevyužívanú - atramentovú tlačiareň.

 

VYBERTE SI KVALITNÚ NÁPLŇ PODĽA ZNAČKY TLAČIARNE!

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com 

 

0,0 Priemerné hodnotenie 0,0 od 0 zákazníkov
Ohodnotiť: