Mohlo by sa zdať, že sú QR kódy záležitosťou posledných pár rokov. Tie sa však medzi nami „pohybujú“ už od roku 1994. Odvtedy sa však rozmohli prakticky do všetkých sfér a nájdeme ich na obaloch od potravín, štítkoch od oblečenia, v časopisoch alebo dokonca knihách, cestovných poriadkoch, faktúrach a zloženkách, a na mnohých ďalších miestach. Je tak na mieste, aby sme vedeli, ako tieto kódy naskenovať a zistiť tak informácie v nich ukryté.
Čo je to QR kód a na čo sa používa
QR kód je, zjednodušene povedané, veľmi vylepšený veľkokapacitný čiarový kód. Ide o akýsi štvorček vytvorený z množstva ďalších malých čiernych a bielych štvorčekov. S QR kódom sa iste stretol aspoň raz v živote každý z nás (dnes ich máme spojené najmä s certifikátmi o bezinfekčnosti), teda netreba ich vzhľad príliš predstavovať.
Dôležité je však spomenúť, že tento obrázok obsahuje odkaz na web, video, obrázok, telefónne číslo - jednoducho čokoľvek, kam chcel autor kódu odkázať. Aby sme sa teda dozvedeli zloženie danej potraviny, viac informácií o zakúpenom odeve, kedy nám odchádza vlak alebo aby sme mohli zaplatiť faktúru, na ktorej sa QR kód nachádza, je potrebné ho vedieť načítať. V nasledujúcich odsekoch si povieme ako na to.
Ako naskenovať QR kód
Skenovanie QR kódov je pomerne jednoduché. Budete potrebovať mobilný telefón s fotoaparátom a v ňom program, ktorý vám umožní QR kód prečítať. Nemusíte si hneď inštalovať nejakú drahú aplikáciu. Veľa čítačiek (skenerov) QR kódov je zadarmo. Vyhľadajte si cez Google Play či App Store 'QR skener' alebo 'skener QR a čiarových kódov' a niektorú z ponúkaných aplikácií si vyberte a nainštalujte.
Po tejto, povedzme, prípravnej fáze, prejdeme k samotnému snímaniu kódu. Otvorte aplikáciu, ktorú ste si vybrali, a ak po vás bude žiadať povolenie o prístup k fotoaparátu (a to najskôr bude) povoľte ho.
Skener QR totiž potrebuje daný kód „vidieť”. Zamerajte QR kód, počkajte až sa obraz úplne zaostrí a akoby ho skenerom vyfoťte.
Následne zvolíte, čo potrebujete s načítaným kódom urobiť. Väčšina aplikácií ponúka možnosť „vyhľadania na internete“ – túto možnosť použijete napríklad ak ste skenovali QR kód z nejakého informačného letáku.
Ďalej máte možnosť „zdieľať“ – túto variantu vyberte, ak viete, čo je obsahom QR kódu a chcete ho poslať niekomu inému alebo napríklad ak ste skenovali QR kód z faktúry a chcete ju spracovať cez aplikáciu mobilného bankovníctva. Niektoré aplikácie ponúkajú aj iné možnosti, ako ďalej s QR kódom pracovať, ako napríklad nákupy, porovnanie cien na internete, kopírovanie kódu a iné.
QR kód si môžete tiež vytvoriť
Pokiaľ chcete nejakú informáciu naopak previesť do QR kódu, môžete to samozrejme tiež urobiť. Opäť budete potrebovať špeciálnu aplikáciu. Tentokrát to bude 'generátor QR kódu'. Ak budete chcieť do QR kódu skryť nejakú jednoduchú informáciu, ako je napríklad internetová adresa, nejaký text alebo správa, bohato si vystačíte s bezplatnou aplikáciou. Pokiaľ sú vaše požiadavky zložitejšie (napríklad chcete mať QR kód farebný, aby priťahoval pozornosť), budete si musieť priplatiť, free verzie sú totiž často pomerne oklieštené.
Práca s generátorom QR kódov je opäť pomerne jednoduchá. Aplikácia (program) vás sama navedie, väčšinou musíte vykonať zhruba tri jednoduché úkony typu 'zatrhnite', 'skopírujte', 'kliknite'.
Ak ste QR kód vytvorili, uložte ho vo formáte .jpg alebo .png. S najväčšou pravdepodobnosťou ho budete totiž chcieť aj vytlačiť. Tu si musíte ustrážiť jednu dôležitú vec a tou je čitateľnosť vášho QR kódu. Nepreháňajte to s farbami, dbajte na to, aby boli zvolené farebné kombinácie kontrastné (svetlo oranžová vám bude s ružovou jednoducho splývať). Pri tlači si dajte záležať ako na kvalitnom papieri, tak na kvalitnom toneri.
Pokiaľ vám toner dochádza a tlačiareň už tlačí len svetlo šedé šmuhy, bude kód nečitateľný. Rovnako tak pozor na veľkosť. QR kód musí byť dostatočne veľký (ideálne 3x3 cm) aby ho všetky fotoaparáty zvládli dobre zaostriť a skenery teda prečítať.