Možno si práve hovoríte, prečo by niekto chcel skenovať fotografie, keď sa dnes fotia na mobily alebo digitálne fotoaparáty. Dôvod je prostý – nebolo to tak vždy. A keď teraz zájdete k starým rodičom, určite u nich objavíte fotoalbumy plné fotiek. A niektoré z nich budete chcieť mať, ale starí rodičia sa ich nebudú chcieť vzdať – iné totiž nemajú. A v tej chvíli začnete zisťovať, ako správne naskenovať fotografie tak, aby ste si ich uchovali či vyvolali. 

Skenovanie fotografií

Skenovanie fotiek je možné vykonať niekoľkými spôsobmi – môžete urobiť scan do mobilu alebo použiť scanner na bežnej tlačiarni. Multifunkčné tlačiarne sú v dnešnej dobe už cenovo dostupné a je veľmi praktické, aby vaša tlačiareň okrem tlače zvládla aj spomínaný sken.

V rámci multifunkčnej tlačiarne vykonáte scan jednoducho pomocou programu na skenovanie. Tu si dajte pozor na to, aby ste ako oblasť skenovania označili len fotografiu. Ak tak neurobíte, naskenujete stránku A4, ktorej súčasťou bude fotografia a zvyšok čierna alebo biela plocha. Takú fotografiu potom nemôžete nechať vyvolať ani vytlačiť. Ak si budete chcieť naskenované fotky tlačiť doma nezabudnite na fotopapier a tiež kvalitnú náplň do tlačiarne.  

Pre skenovanie fotiek do mobilu vám poslúžia aplikácie, ktoré sú voľne na stiahnutie na Google Play (PhotoScan ai). Tu už potom priebeh skenovania záleží na konkrétnej aplikácii. Vždy sa riaďte pokynmi, ktoré daná aplikácia vydáva. Nemusíte sa toho obávať, tieto aplikácie bývajú veľmi intuitívne a jednoduché. Výhodou týchto aplikácií je, že môžete naskenovať fotografiu rýchlo a kdekoľvek. Nevýhodou potom býva horšia kvalita oproti scanu cez scanner. 

Skenovanie starých fotografií

Špecifikum starých fotografií je také, že bývajú dosť často ohnuté a zaprášené. Prvotne teda fotky narovnajte a zbavte nečistôt. Majte na mysli, že staršie fotografie sa tlačili inak a akýkoľvek zásah z vašej strany ich môže nenávratne poškodiť. Nepoužívajte teda rozhodne vlhké handričky ani nechty. Ak je na fotografiách špina, ktorá sa nedá odstrániť štetcom či suchou handričkou, radšej ju tam nechajte alebo sa obráťte na profesionála.

To isté platí pri zlepených fotkách – rozhodne ich neodtrhávajte silou. Potom už skenujete ako bežné fotografie. Skenovanie starých fotografií už vyžaduje aby ste zvládali základné úkony v úprave fotiek, pretože bude treba niektoré zosvetliť, stmaviť či vyretušovať.

Skenovanie diapozitívov a negatívov

Niektoré tlačiarne sú na scan negatívov a diapozitívov pripravené. Toto sa dozviete v návode konkrétnej tlačiarne. Tlačiarne, ktoré tento sken zvládnu, majú okienko, ktoré sa väčšinou nachádza pod krytom, ktorý musíte vybrať. Okienko najskôr utrite handričkou, potom otvorte kryt držiaka a zasuniete, čo chcete skenovať. A potom už skenujete do počítača. Tu by už vaše schopnosti na úpravu fotiek mali byť viac než základné, pokiaľ chcete docieliť perfektný výsledok.

Túto funkciu však nemajú všetky tlačiarne a pokiaľ to tá vaša nevie, máte 2 možnosti. Buď vyhľadáte špecializovanú predajňu pre prácu s fotografiami a za sken si zaplatíte alebo si zaobstaráte skener diapozitívov (nájdete ho tiež pod názvom skener negatívov či skener na kinofilm). Sú to špeciálne skenery určené na skenovanie diapozitívov a majú špeciálne vybavené držiaky, do ktorých potom jednotlivé políčka umiestnite a naskenujete.

O fotky sa treba starať a správne ich uchovávať. Aj tak sa niekedy stane, že sa nedopatrením zničia. Ako ste sa mohli dočítať, scan fotografií nie je nič zložité a máte istotu, že sa vaše spomienky nikdy nestratia nadobro. 


Prečítajte si aj ďalšie články:

Skenovanie dokumentov

Čo sa zaschnutou farbou v tlačiarni?

Ako tlačiť z mobilu

0,0 Priemerné hodnotenie 0,0 od 0 zákazníkov
Ohodnotiť: