Samotná tlač väčšinou nie je nič moc zložitého, dôležitá je však príprava na ňu. Nie je samozrejmosťou, že to, čo vidíte na obrazovke počítača, je úplne zhodné s tým, čo vám vyjde z tlačiarne.
Líšiť sa môžu farby, mierka a dokonca sa na okrajoch môžu pri využití nedostatočnej spadávky vyskytnúť biele pruhy. Všetky tieto príklady sú dozaista nežiaduce, a preto si prečítajte, ako sa im vyhnúť.
RGB a CMYK
Musíte si uvedomiť, že tlačiareň a váš monitor fungujú na základe iných farebných modelov. Zatiaľ čo na vašej obrazovke vidíte farby v RGB zobrazení, ktoré funguje na princípe miešania rôzneho farebného svetla, tlačiarne takmer vždy pracujú s modelom CMYK.
To znamená, že aby vznikla výsledná farba, sú miešané základné pigmenty. Ak do tlače pošlite grafiku vo farebnom formáte RGB, je možné, že výsledné farby sa budú od tých na obrazovke líšiť.
Vždy preto dávajte pozor, aby váš grafický program bol prepnutý do tohto módu.
Spadávka, rozlíšenie a grafická mierka
Ak neviete, čo slovo spadávka znamená, nič si z toho nerobte, pretože nie je príliš bežné. Znamená presah grafiky za výsledný formát tlačeného papiera. Tento presah je dôležitý, pretože niekedy po oreze alebo posune môže dôjsť k tomu, že sa po stranách objavia biele okraje.
Ide teda o akúsi rezervu vo veľkosti tlačenej plochy. Normálna hodnota spadávky sa pohybuje medzi 3-5 milimetroch. So spadávkou tiež súvisia orezové značky. Tie napovedajú, v akom mieste (ak vôbec) dôjde k neskoršiemu orezu.
Základnou hodnotou rozlíšenia je DPI. To udáva množstvo obrazových bodov na jeden palec. Čím vyššie DPI, tým lepšie rozlíšenie. Pre kvalitnú tlač, by mala byť hodnota DPI minimálne 250, ideálne .
Dôležité je tiež meradlo. Ak tlačíte malé formáty, určite budete schopní vytvoriť mierku 1:1, ak je vaším cieľom však veľkoformátová tlač, budete musieť mierku mierne upraviť.
Formáty väčšej veľkosti na domácej tlačiarni nevytlačíte a budete sa musieť teda obrátiť na profesionálnu tlačiareň. S tou sa potom môžete dohodnúť, v akom meradle grafiku dodáte.
Základným predpokladom pre precízne tlačové výstupy je vždy použitie kvalitných originálnych náplní do tlačiarní HP a iných výrobcov či overených tonerov.
Niektoré tlačiarne majú šablóny pre najčastejšie formáty. Ak tlačíte vizitku , leták alebo plagát požiadajte o šablónu.
V akom formáte súbor poslať a zlučovanie
Váš výtvor vždy ukladajte vo formáte PDF, čiže použite "tlač do súboru". Vytvoríte tak dokument, ktorý sa pred tlačou už nemusí nijako upravovať.
Jestliže máte více dokumentů, využijte sloučení PDF. Tato funkce je většinou zastoupena přímo v prohlížeči PDF dokumentů. Pokud ne, můžete využít některé z mnoha online aplikací, které slouží k tomuto účelu PDF sloučení.
Ak máte viac dokumentov, využite zlúčenie PDF. Táto funkcia je väčšinou zastúpená priamo v prehliadači PDF dokumentov. Ak nie, môžete využiť niektoré z mnohých online aplikácií, ktoré slúžia na tento účel PDF zlúčenia.
V prípade, že chcete dokumenty, ktorých je viac, poslať do tlačiarne. Vždy ich "zazipujte" do jedného súboru. Toho docielite tak, že dané súbory v počítači označíte, kliknete pravým tlačidlom a z ponuky vyberiete archivovať / zabaliť / zazipovať. Takto uľahčíte zamestnancom tlačiarne prácu a zároveň znížite riziko, že sa niektorý súbor stratí, alebo ho zabudnete nahrať.
Pre profesionálne prístroje sa zvyčajne používajú originálne tonery. Pre domáce a kancelárske tlačiarne sú vhodné aj overené alternatívne tonery do tlačiarní. Tie sa pre profesionálne zariadenie vyrábajú vo veľmi obmedzenej miere. Náklady na tlač doma tak znížite veľmi ľahko.