Je všeobecne známym faktom, že väčšina ľudí nemá Comic Sans práve v láske. Dokonca sa nájde celý rad ľudí, ktorí tento font doslova nenávidia. Niektorí z nich sa dokonca usilujú aj o jeho zákaz. Čo viedlo k tomu, že niekoľko neškodných písmeniek začalo hýbať žlčou toľkým ľuďom? Rozhodne sa to nestalo zo dňa na deň.

Font z divokých 90. rokov

Vincent Connare, otec tohto fontu, predpokladal využitie Comic Sans iba pre zobrazenie na obrazovkách, nie na tlačených dokumentoch. Už od svojho uvedenia v roku 1994 ale Comic Sans začalo veľké množstvo ľudí používať pre tvorbu informačných tabúľ alebo vývesných oznámení.

Postupne sa tak z Comic Sans stalo niečo na spôsob kamarátskeho, neformálneho a kvázi pozitívneho fontu, ktorý si obľúbili ako školáci pri tvorbe slohoviek, tak i nejedna firma, snažiaca sa o uvoľnenejšie image. Preto bol na sklonku 90. rokov a začiatku nového milénia Comic Sans takmer všade, dnes je tento font obľúbený v grafickom programe Canva.

Za popularitou Comic Sans teda stál predovšetkým neformálny a uvoľnený dojem, ktorým pôsobí. Ten vynikne o to viac, ak ho porovnáme s tradičnými druhmi písma ako je Times New Roman alebo Arial. Preto sa skvele hodí pre narodeninové priania, pozvánky alebo školské prezentácie. Zamilovali si ho ale aj reštaurácie, ktoré v ňom tlačili svoje jedálne lístky alebo rôzne dobročinné spolky, ktoré ho používali v pozvánkach. Svoju úlohu určite zohralo aj masívne rozšírenie  laserových tlačiarní a lacných alternatívnych tonerov, čím došlo k výraznému zlacneniu tlačových nákladov. Nakoniec teda Comic Sans používali prakticky všetci.

Na obľube mu pridal ešte jeden zaujímavý fakt - jedná sa o jeden z najprívetivejších fontov pre dyslektikov. Preto si ho obľúbili aj inak značne konzervatívni učitelia.


Do formálnej komunikácie font Comic Sans nepatrí.

Nadužívanie fontom škodí

Práve tu ale nastal problém. Z pôvodne úzko zameraného druhu písma sa stal masovo rozšírený font, mnohokrát používaný v úplne nevhodnom kontexte. Životopis napísaný v tomto fonte na prvý pohľad pôsobí značne prostoduchým dojmom. Aké pocity by potom vzbudilo parte v Comic Sansu asi nie je potrebné ďalej rozvádzať.

A tak hoci je pre grafikov i typografov Comic Sans synonymom antikrista, je v tom font samotný nevinne. Bol zamýšľaný ako jednoduchý, zábavný font pre neformálnu komunikáciu. Navyše, ako sme už uviedli vyššie nebol primárne určený na tlač. Preto sa mu pri tlači pokiaľ možno vyhnite a šetrite si toner na lepšie príležitosti. Na vine nie je teda tvar písmeniek, ale ako obvykle ľudia, ktorým chýba súdnosť.

 

Zdroj foto: Wikimedia.org

 

0,0 Priemerné hodnotenie 0,0 od 0 zákazníkov
Ohodnotiť: