Ak patríte medzi staršie ročníky, na zvuk ihličkových tlačiarní si iste spomínate. Preč sú doby, kedy sa dokumenty tlačili znak po znaku a výber fontov bol značne obmedzený. Aj keď bola technológia ihličkovej tlače pre štandardné aplikácie dávno prekonaná, narazíme na ňu aj dnes. Poďme zaspomínať na dobu, kedy sa rýchlosť tlače počítala na znaky, nahliadnime do histórie ihličkových tlačiarní.

Ihličkové tlačiarne sa bežne používali ešte v priebehu 90. rokov.

Prvá ihličková tlačiareň vytlačila 30 znakov za sekundu

Aj keď sa ihličkové tlačiarne začali vyvíjať už pred 70. rokmi minulého storočia, za skutočného sériovo vyrábaného priekopníka sa považuje tlačiareň LA30. Na trh bola uvedená práve v roku 1970 a pochádzala z dielne firmy Digital Equipment Corporation. K počítačom sa pripájala cez sériové aj paralelné rozhranie a pýšila sa úctyhodnou rýchlosťou tlače 30 znakov za sekundu.

Počas 80. rokov boli ihličkové tlačiarne na vrchole

Po prvom veľkom úspechu v oblasti ihličkovej tlače sa technológia posúvala rýchlym krokom vpred. Spomínaná spoločnosť Digital Equipment Corporation čoskoro predstavila ďalšie modely LA36 a neskôr LA120. Táto tlačiareň zvládla tlačiť až 120 znakov za sekundu. Konkurencia ale nezostávala pozadu. Významným hráčom bola spoločnosť Epson, ktorá ku koncu 70. rokov predstavila modernú deväťihličkovú tlačiareň.

Nemenej významnou sa stala tlačiareň Centronics 101, ktorá bola vyvíjaná v spolupráci s japonskou spoločnosťou Brother. V 80. rokoch bola technológia na vrchole, čomu zodpovedal aj prepracovaný softvér, možnosť výberu z niekoľkých fontov či rýchlosť tlače. Neduhom tlačiarní tohto typu ale bola veľká hlučnosť, ktorá bola daňou za nadštandardnú rýchlosť tlače.

Farebné ihličkové tlačiarne sa príliš neujali

Výrobcovia ihličkových tlačiarní prišli tiež s riešením farebnej tlače, a to s využitím viacfarebných pások. Pri farebnej tlači sa vždy používala iná časť pásky. Konkrétnej farby sa potom dosiahlo viacnásobnou tlačou do rovnakého miesta cez inú farbu. Hlavnou nevýhodou tejto technológie bolo, že vo výsledku často z niektorých farebných odtieňov vyšla čierna.

Kvôli nízkej kvalite sa preto používali skôr pre jednoduché ilustrácie a nikdy sa príliš nerozšírili. Od konca 80. rokov sa na trhu začali objavovať tlačiarne atramentové, ktorým nemohli ihličkové z hľadiska kvality tlače konkurovať. Výrobcovia ihličkových tlačiarní sa preto zamerali najmä na neustále zvyšovanie rýchlosti tlače a kvalita výstupu išla bokom.

Ihličkové tlačiarne dnes

Pásky do kancelárskych ihličkových tlačiarní zoženiete len ťažko, vytlačili ich atramentové náplne a tonery, ako originálne, tak alternatívne. Technológia ihličkovej tlače sa ale využíva aj dnes. Stretnete sa s ňou pri pokladniach, bankomatoch alebo termináloch. Vyniká totiž jednoduchosťou, odolnosťou, a predovšetkým veľmi nízkymi nákladmi na tlač.

Od vzniku prvých ihličkových tlačiarní ubehlo takmer 50 rokov a technológia má na trhu svoje miesto aj v dnešnej dobe. Možno máte radi nostalgiu, ale v kancelárii alebo doma určite používate modernú laserovú alebo atramentovú tlačiareň, v ktorých sa vždy oplatí používať kvalitné značkové náplne.

 

Vyberte si kvalitný toner podľa značky tlačiarne!

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

 

0,0 Priemerné hodnotenie 0,0 od 0 zákazníkov
Ohodnotiť: