Chyby na laserových a atramentových tlačiarňach môžu mať mnoho príčin. Odstránenie chyby niekedy zaberie pár minút, inokedy sa nezaobídete bez odborného servisného technika. Na riešenie najčastejších typov porúch sme sa podrobne zamerali v niekoľkých predchádzajúcich článkoch. Do komplikovanejších opráv sa ale sami radšej nepúšťajte! Mohli by ste ohroziť svoje zdravie a tlačiareň nenávratne poškodiť.
Oprava závažnejších porúch tlačiarne na vlastnú päsť môže ľahko skončiť nešťastím.
Pitvať sa v útrobách tlačiarne môže byť nebezpečné
Výmenu tonera či atramentovej kazety a vyčistenie trysiek alebo uvoľnenie zaseknutého papiera bežný užívateľ tlačiarne zvládne sám. Iná situácia však nastáva v prípade odstraňovania chýb v samotných útrobách tlačiarne.
Oprava a výmena tlačovej hlavy, zapekacej jednotky alebo zobrazovacieho valca spravidla vyžaduje rozobratie tlačiarne. Zlou manipuláciou môžete poškodiť dôležité konštrukčné prvky tlačiarne umiestnené pod vnútornými krytmi.
Môžete dokonca ohroziť svoje zdravie. Hneď po použití laserovej tlačiarne je jej zapekacia jednotka veľmi horúca a hrozí riziko popálenia. Neodborná manipulácia s elektrickými časťami tlačiarne zase môže viesť k úrazu elektrickým prúdom. Pokúste sa preto vždy určiť závažnosť konkrétnej poruchy. Pokiaľ k jej odstráneniu potrebujete zasiahnuť do "vnútorností" pod bezpečnostnými krytmi, obráťte sa na autorizovaný servis.
Pozor na zaseknutý papier
Aj obyčajná chyba, akou je zaseknutie papiera, môže mať pri neodbornom a zbrklom zásahu obrovský vplyv. Pokiaľ dôjde k zaseknutiu papiera, postupujte podľa nášho návodu. Papier nikdy nevyťahujte extrémnou silou alebo prudkými pohybmi. Pokiaľ dôjde k jeho roztrhnutiu, môžu sa jeho kúsky dostať do vnútorných častí tlačiarne. V takom prípade tlačiareň sami nedemontujte a obráťte sa na servisného technika, ktorý problém so zaseknutým či zapadnutým papierom vyrieši bez rizika závažnejšieho poškodenia.
Ostré predmety tlačiareň nenávratne poškodia
Pri riešení chýb nikdy nepoužívajte ostré predmety. Zaseknutý papier sa nesnažte uvoľniť pomocou nožníc, noža alebo iných ostrých vychytávok. S veľkou pravdepodobnosťou by ste poškodili fóliu na zapekacej jednotke laserovej tlačiarne, ktorej výmena by sa vám nepekne predražila. Do opravy tlačiarne na vlastnú päsť sa nepúšťajte ani v prípade, keď do nej zapadla kancelárska sponka. Neodborné snahy o jej vytiahnutie môžu viesť k nevratnému poškodeniu zapekacej jednotky alebo samotného tonera.
Rozsypaný toner nikdy nevysávajte
Pri výmene tonera môže dôjsť k vysypaniu čierneho tlačiarenského prášku. Ak sa tak stane, pokúste sa ho zotrieť suchou utierkou. Výrobcovia tonerov varujú, že v prípade vysatia tlačiarenského prášku vysávačom hrozí riziko vznietenia a vzniku požiaru. Snažte sa preto s novými či poloprázdnymi tonermi zaobchádzať čo najopatrnejšie a nezasahujte do ich krytov, aby ste odstránenie rozsypaného prášku nemuseli vôbec riešiť.
Domáce doplňovanie náplní do tlačiarne sa nemusí vyplatiť
Rad používateľov sa snaží znížiť náklady na tlač a púšťa sa do vlastnoručného dopĺňania atramentu či prášku do tonerov. Pri neodbornom domácom repasovaní pritom môžete vysypať prášok dovnútra tlačiarne, prípadne do nej rozliať atrament. Takáto operácia takmer vždy končí zničením celého zariadenia. Pokiaľ chcete na náplniach naozaj ušetriť, kúpte si cenovo dostupné a kvalitné alternatívne tonery, ktoré vynikajú precíznou konštrukciou. Výmena takého tonera alebo atramentovej náplne je jednoduchá a rýchla a navyše neprináša riziko poškodenia tlačiarne.
Ľahké chyby na tlačiarni zvládnete odstrániť aj sami, v prípade závažnejších problémov sa však obráťte na profesionálov. Vo výsledku si ušetríte veľa nervov a peňazí, ktoré by ste inak museli vynaložiť do rozsiahlych opráv alebo kúpy novej tlačiarne.
KÚPTE SI KVALITNÉ TONERY TOREX
Zdroj obrázku: Depositphotos.com