Študenti britskej University of Leicester minulý rok uverejnili štúdiu, v ktorej celkom presne spočítali, koľko stránok formátu A4 by bolo potrebné pre vytlačenie obsahu celého internetu. Výsledok všetkých prekvapil.

Cez dojem monštruóznosti, ktorý na nás internet robí, vytlačený by vraj zužitkoval len 0,002% zdrojov amazonských pralesov. Nenechajme sa však oklamať, toto malé percento v skutočnosti znamená 136 miliárd stránok.

A to sa ešte stále bavíme iba o bežne viditeľnom webe. Ten zaberá asi len 0,2% kompletného internetu, ktorý existuje mimo dosahu bežných vyhľadávačov. K vytlačeniu zvyšných 99,8% internetu by samozrejme bolo potrebné oveľa väčšieho množstva dreva.

Ako by sa vlastne tlačilo?

Pri čítaní štúdie nás napadli ešte ďalšie premenné, ktoré by mohli výrazne ovplyvniť nielen spotrebu dreva, ale aj celkové náklady na tlač.

V záujme ochrany životného prostredia pevne dúfame, že študenti počítali s obojstrannou tlačou. Rozmarnosť v podobe tlači jednej stránky na list nás z hľadiska odbytu síce teší, ale naše svedomie uvedomelého spotrebiteľa trochu trpí.

Tiež gramáž papieru môže zásadným spôsobom ovplyvniť výsledky prepočtov. V štúdii sme sa nedočítali, či sa počítalo s klasickou kancelársku "osemdesiatkou", alebo skôr s letákovú gramážou okolo 150 g. A čo napríklad nejaký kvalitný lesklý fotopapier? Ten by nás už asi posunul do trochu iných hodnôt.

Na toner máme tip

Na celkové náklady bude mať významný vplyv aj typ tonera, ktorý sa rozhodnete použiť. Rozdielne čísla vám z kalkulačky vypadnú, keď sa rozhodnete pre originálnu náplň, a v prípade voľby niektorého z alternatívnych tonerov.

V prípade, že by sa v ďalšom kole testovania vedci rozhodli celý internet skutočne vytlačiť, rozhodne by sme im odporučili niektorý z alternatívnych tonerov TOREX. Pri kvalitatívne totožnej tlači by im táto alternatívna náplň ušetrila až 40% nákladov. To je číslo, ktoré by pri troche šťastia mohlo pohnúť aj s veľmi prísnou komisiou pre udeľovanie grantov.

Detaily robia divy

Môžeme sa pustiť aj do väčších detailov, ako je napríklad typ použitého fontu a formátovanie dokumentov. V našich zemepisných šírkach sa pevne zabýval štandard v podobe písma typu Times New Roman veľkosti 12. Ale ako to majú v Británii?

A tlačil by sa internet z hľadiska formátu v štýle 1: 1? Teda - čo je na obrazovke, to bude na papieri? Alebo by sme sa snažili o efektívne formátovanie s jedným typom fontu a riadkovaním 1?

Skrátka, celý projekt v nás prebudil veľa otázok, ktorých zodpovedanie by v daných parametroch tlači výrazne ovplyvnilo celkové náklady a možno aj pôvodné prepočty. Ale ako sme už naznačili, pri tlači môžete ušetriť naozaj výrazne - a to ako v prípade takto ambicióznych projektov, tak pri každodennej práci.

0,0 Priemerné hodnotenie 0,0 od 0 zákazníkov
Ohodnotiť: