Zapli ste tlačiareň a poslali dokumenty do tlače, ale nič sa nedeje, bliká červená kontrolka a na počítači vám vyskakujú rôzne chybové hlášky? Ako to už tak býva, tlačiareň prestane fungovať práve vo chvíli, keď ju najviac potrebujete. Prinášame vám hitparádu 5 najčastejších príčin nefunkčnej alebo nekvalitnej tlače. S niektorými si poradíte sami, iné vyžadujú zásah servisu.

Tlačiareň je opäť mimo prevádzky. Teraz len nájsť príčinu a rýchlo odstrániť chybu.

1. Zaseknutý papier alebo iný predmet v tlačiarni

Jednou z častých príčin nefunkčnej tlače je zaseknutý papier vnútri tlačiarne. Vo väčšine prípadov zvládnete tento problém vyriešiť sami, ale konajte s chladnou hlavou a bez použitia hrubej sily. Vypnite tlačiareň, otvorte predný alebo zadný kryt a zaseknutý papier začnite pomaly a plynulo vyťahovať.

Podrobný návod na vytiahnutie zaseknutého papiera nájdete v manuáli tlačiarne, každé zariadenie má postup trochu odlišný. Pokiaľ do tlačiarne zapadol iný predmet, napríklad kancelárska spona, problém môže byť závažnejší. Ostrý predmet totiž často poškodí rôzne súčiastky vrátane fólie zapekacej jednotky.

2. Chybný toner alebo atramentová náplň

Nefunguje tlačiareň? Chyba nemusí byť v samotnom zariadení - môže byť chybný toner alebo atramentová kazeta. V prvom rade by ste mali skontrolovať, či nie sú náplne prázdne, v takom prípade musíte zaobstarať nové. Ak kupujete lacné alternatívne tonery, môže sa stať, že nebudú po vložení do tlačiarne fungovať. Ak sa chcete tomuto problému vyhnúť, kúpte buď originálne tonery alebo kvalitné testované alternatívne tonery, ako je obľúbená česká značka TOREX.

3. Poškodenie čidla otvorenia dvierok

Niekedy sa stane, že po výmene kazety alebo tonera tlačiareň hlási otvorené dvierka, aj keď to tak nie je. Niekedy stačí tlačiareň vypnúť a zapnúť, eventuálne toner vybrať a opäť vložiť. V horšom prípade dochádza k poškodeniu senzora, ktorý má za úlohu uzavretie dvierok kontrolovať. Nezostáva nič iné, než navštíviť servis a nechať si senzor vymeniť za nový. Nejedná sa však o drahý diel, výmena sa pohybuje rádovo pár eur.

4. Poškodená tlačová hlava

Začína ísť do tuhého. Ak používate atramentovú tlačiareň a kvalita výstupu sa rapídne zhoršila, alebo zariadenie netlačí vôbec, mohlo dôjsť k zaneseniu alebo poškodeniu tlačovej hlavy. Ak atrament zaschol v tryskách, treba ich vyčistiť, a to buď cez softvér tlačiarne, alebo mechanicky po vybratí zo zariadenia. Pri opakovanom používaní tlačiarne s takmer prázdnou náplňou môže dôjsť aj k spáleniu tlačovej hlavy.

5. Chybná zapekacia jednotka laserovej tlačiarne

Závažné chyby sa vyskytujú ako pri atramentových, tak laserových tlačiarňach. Laserové tlačiarne síce nemajú tlačovú hlavu, ktorá môže zaschnúť, zato majú zapekaciu jednotku, ktorá sa stará o fixáciu tlačiarenského prášku. Ak farba na papieri zle drží a rozmazáva sa, buď je zapekacia jednotka chybná, alebo nie je prispôsobená pre zapečenie konkrétneho použitého prášku. K tomu dochádza pri používaní nekvalitných alternatívnych tonerov. Opäť tak apelujeme na používanie originálnych alebo overených tonerov TOREX.

Niekedy stačí málo a nefunkčná tlačiareň bude za pár minút tlačiť ako divá. Inokedy je ale problém závažnejší a vyžaduje zásah odborníka. Veľký vplyv na životnosť tlačiarní má najmä správny výber atramentových náplní a tonerov, tak ho nepodceňujte.

 

Vyberte si kvalitný toner

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

 

0,0 Priemerné hodnotenie 0,0 od 0 zákazníkov
Ohodnotiť: