Tlačiarňou rozumieme periférne výstupné zariadenie, ktoré prenáša dáta z elektronickej podoby na papier alebo iné médium. Ide o nevyhnutnú súčasť kancelárií, ale aj bežných domácností. S tlačiarňou vie pracovať takmer každý, ale málokto o nej vie viac než len to, že sa z nej dajú preniesť slová a obrázky na papier. Napadlo vás ale niekedy, kde sa vlastne tlačiarne vzali? Kto ich vymyslel a ako predtým fungovali?
Prvá tlačiareň
S návrhom na zostrojenie tlačiarne prišiel rovnaký človek, ktorý vynašiel tiež počítač. Volal sa Charles Babbage a žil v rokoch 1791 - 1871. Na základe plánov tohto anglického matematika bol v roku 1991 zostrojený plne funkčný diferenčný stroj a v roku 2000 aj tlačiareň. Prvú počítačovú tlačiareň teda vynašiel "otec počítačov" v 19. storočí. Jeho vynález ale zostal dlhé roky iba na papieri.
Prvá tlačiareň v podobe, akej ju poznáme, bola zostrojená až o niekoľko rokov neskôr, a to v roku 1964. Jej tvorcom bola spoločnosť Seikosha, ktorá ju zostrojila pre Olympijské hry v Tokiu, aby mohla usporiadateľom a novinárom rýchlo a prehľadne poskytovať informácie z časomiery jednotlivých súťaží.
Prvá takáto tlačiareň sa volala EP-01 a bola impulzom pre založenie dcérskej spoločnosti Epson, ktorá pôsobí na trhu dodnes. Táto spoločnosť v roku 1968 predstavila prvú sériovo vyrábanú tlačiareň Electronic printer 101 (EP-101) a v roku 1978 prvú 9ihličkovú tlačiareň. Aj v dnešnej dobe je Epson jedným z najvýznamnejších výrobcov tlačiarní.
Reťazové a bubnové tlačiarne
Nemožno hovoriť o histórii tlačiarní, bez toho aby sme nespomenuli tie reťazové a bubnové, ktoré už existovali pred vznikom tlačiarní ihličkových. U reťazových tlačiarní boli znaky umiestnené na pohybujúcej sa reťazi, ktorá bola umiestnená nad papierom. Pod ňou bola sada kladiviek, ktorá udrela proti reťazi vo chvíli, keď bol znak v správnej pozícii.
U bubnových tlačiarní bola sada znakov umiestnená na otáčacom bubne, ktorý sa otáčal v rovnakom smere ako papier. Kladivko opäť udrelo do papiera v požadovanú dobu, a tým došlo k odtlačku správneho znaku na papier.
Tlačiarne súčasnosti
To, čo predtým znelo ako utópia, je dnes už skutočnosťou. Konkrétne hovoríme o 3D tlači, vďaka ktorej sú vytvárané trojrozmerné modely a ktorej využitie je ďalekosiahle. V oblasti klasickej tlači dominujú LED tlačiarne, uvedené na trh v roku 1989. K tlači používajú LED diódy a fungujú na podobnom princípe ako laserové tlačiarne, o ktorých si môžete prečítať viac v tomto našom článku.
Kam až sa bude uberať tlač, je zatiaľ veľkou neznámou. Trend je však jasný: čo najmenšie zariadenia, s čo najviac funkciami a čo najrýchlejšie. Podstatnú úlohu hrajú aj náklady na tlač jednej stránky, ktoré postupom času neustále klesajú.
Prispievajú k tomu aj kvalitné alternatívne tonery, ktoré umožňujú výrazné obmedzenie nákladov Tonery TOREX z našej ponuky umožňujú ušetrenie až 40% nákladov pri zachovaní 100% tlačovej kvality.