Klávesnica je síce pracovný nástroj, ale súčasne je miestom, kde sa postupne hromadí prach, omrvinky z jedla i baktérie. Aby práca s ňou bola bezpečná a klávesnica si zachovala všetky funkcie, je potrebná pravidelná údržba. Pozrime sa spoločne na dôvody, prečo a ako vyčistiť klávesnicu, aké prostriedky použiť a ako pri čistení postupovať.
Prečo klávesnicu čistiť?
Pravidelné čistenie klávesnice notebooku alebo počítača by malo patriť k základným hygienickým návykom. Dotýkame sa jej pri práci neustále, usadzuje sa na nej prach z okolia, často do nej upadne omrvinka z jedla alebo kvapka pitia, a samozrejme do nej prenášame aj baktérie z rúk. Klávesnica postupne stráca pôvodný vzhľad a môže sa stať centrom najrôznejších nákaz. Aké sú konkrétne dôvody na čistenie klávesnice?
Chránite svoje zdravie
Mikroorganizmy a baktérie, ktoré sa usadia v klávesnici, vytvárajú vhodné prostredie na to, aby sa mohli množiť, čo môže mať vplyv na zdravie. Prevenciou je pracovať na počítači čistými rukami, používať dezinfekčné obrúsky na utretie klávesov, pri klávesnici nejsť a prikrytím ju chrániť pred usadzovaním prachu.
Čistenie predlžuje životnosť
Pri čistení sa zbavíte nielen baktérií, ale aj prachu a ďalších nečistôt. Vaša klávesnica bude vyzerať lepšie, klávesy sa budú opotrebovávať pomalšie a celkovo sa predĺži životnosť zariadenia. Preto by čistenie malo byť pravidelne vykonávanou činnosťou. Raz za čas je potrebné urobiť skutočne dôkladné hĺbkové čistenie.
Zaistenie funkčnosti je základ
Prečo je také dôležité práve čistenie klávesnice? Keď sa znečistený kláves zasekne alebo zlyhá, budete musieť prerušiť prácu a problém vyriešiť, preto je lepšie dbať na prevenciu. Keď budete čistiť klávesnicu, vyčistite rovno aj myš, monitor a tlačiareň. Zaistíte si tak efektivitu a pohodu pri práci.
Aké kroky pri čistení dodržať
Premýšľate, ako vyčistiť klávesnicu na notebooku alebo pri počítači a aký čistič klávesnice použiť? Začnite tým, že vypnete počítač a klávesnicu odpojíte. Potom otočte klávesnicu hore nohami a poklepte na ňu tak, aby ste sa zbavili voľných nečistôt.
Potom si zvoľte nástroj, pomocou ktorého zložíte klávesy. Pozor na poradie klávesov, budete ich musieť nasadzovať späť v obvyklej zostave. Medzery medzi klávesmi je možné vyčistiť aj stlačeným vzduchom. Ak na klávesnici zostávajú škvrny, odstráňte ich špeciálnym čističom alebo alkoholom. Samotné klávesy môžete umyť vlažnou mydlovou vodou a potom, čo dokonale uschnú, ich môžete vrátiť späť. Ak chcete klávesnicu dezinfikovať, použite dezinfekčný roztok alebo utierky. Než klávesnicu opäť pripojíte, skontrolujte rozmiestnenie a funkčnosť všetkých klávesov.
Prostriedky na čistenie klávesnice
Aké sú spôsoby a prostriedky na čistenie klávesníc? Na odstránenie prachu z ťažko dostupných miest dobre poslúži vyfúkanie stlačeným vzduchom. Nečistoty a prípadné baktérie rýchlo odstránite pomocou alkoholových utierok. Tie sú aj dobrým prostriedkom, ako vyčistiť klávesnicu na notebooku alebo spôsobom, ako vyčistiť iPhone.
Samozrejme môžete použiť aj špeciálne čističe. Pri nich je nutné rozlišovať, či sú určené na plasty alebo na displeje. Obľúbená je aj hmota na čistenie klávesnice. Tento sliz na čistenie klávesnice však neodstráni nečistoty dokonale.
Vyčistite aj monitor a tlačiareň
Keď už viete, ako vyčistiť klávesnicu na notebooku alebo počítači, nezabúdajte na čistotu pri ďalších pomocníkoch, predovšetkým monitora a tlačiarne. Monitor čistite jedine handričkou, ktorá nepoškriabe povrch. Monitor vypnite a zľahka odstráňte prach. Vlhkou handričkou potom utrite nečistoty. Postup môžete opakovať. Je možné tiež použiť špeciálne peny na čistenie monitorov a displejov.
Pravidelnú starostlivosť si zaslúži aj vaša tlačiareň. Tu použite štetec, suchú handričku a vlhkú handričku na najodolnejšie nečistoty. Postupujte podľa odporúčaní výrobcu tlačiarne, neodstraňujte kryty a ochranné prvky a vyhnite sa agresívnym čistiacim prostriedkom.