Je bežnou praxou, že preukazovú fotografiu si ľudia nechávajú robiť u fotografov alebo vo fotolabe. Málokto ale vie, že ďalším miestom, kde vytlačiť fotku veľmi jednoducho a navyše oveľa lacnejšie, je váš domov a vaša bežná domáca tlačiareň. Okrem tlačiarne k tomu potrebujete už len digitálny fotoaparát, alebo mobilný telefón s kvalitným foťákom a fotopapier. Ďalším pozitívom mimo cenu je to, že fotiek môžete urobiť koľko chcete a vybrať si tú, ktorá bude presne podľa vašich predstáv.
Veľkosť fotografie - preukazovej fotografie, foto na študentský preukaz aj fotografie na víza
Aj keď je najbežnejšia veľkosť preukazovej fotografie 3,5x4,5 cm, môže sa stať, že na vami požadovaný preukaz bude treba iný formát fotografie. Na preukaz ISIC napríklad potrebujete veľkosť 3x3,5 cm. Veľmi odlišné veľkosti sú požadované na víza do rôznych krajín sveta. Buďte preto pri zaobstaraní pozorní a túto informáciu si vopred zistite.
Pasová fotografia, foto na občiansky preukaz a vodičák
Čo sa týka fotografií na občiansky preukaz, fotografie na vodičský preukaz a fotografie na pas, ich tlač a veľkosť fotky nemusíte riešiť. Dnes už dochádza k obstaraniu fotografií priamo na úrade, na ktorom o preukaz žiadate.
Ako sa odfotiť?
Miesto a pozadia
Veľmi dôležitý je výber miesta, na ktorom budete fotografiu zhotovovať. Je to predovšetkým tým, že na to, aby vznikla dobrá a vyhovujúca dokladová foto, musí byť vhodné svetlo. Zvoľte preto miestnosť, ktorá je dostatočne osvetlená. Konkrétne miesto v miestnosti tiež vyberajte na základe svetla a to tak, aby dopadalo na celú vašu tvár rovnomerne (nielen na polku, alebo z bočného uhla). Najvhodnejší je preto priestor priamo oproti oknu.
Pri pozadí dbajte na to, aby bolo jednofarebné, skôr svetlé a žiadna časť tváre vám s ním nebude zhodná. Ak napríklad máte hnedé vlasy, hnedé pozadie nie je príliš vhodné. Všeobecne platí, že najvhodnejšie je biele alebo svetlo modré pozadie. Poslúžiť vám môže biela stena. Ak sa vo vašom obydlí biela, alebo iná svetlá stena nenachádza, môže byť použitý provizórne na stenu pripevnený biely papier väčšieho formátu. Ak je to možné, umiestnite pozadia radšej do väčšej vzdialenosti za vás, aby bolo rozmazané.
Umiestnenie fotoaparátu
Fotoaparát by mal byť v takej vzdialenosti, aby sa na fotografiu nad vami aj pod vami nachádzala dostatočná rezerva, pre neskorší orez. Zvážte, či poprosíte niekoho o pomoc, alebo využijete funkciu samospúšte. V oboch prípadoch nebude na škodu statív, ale nie je nutnosťou. Pri fotení môžete stáť aj sedieť. Foťák by sa ale mal vždy nachádzať priamo oproti vo výške vašej tváre.
Ako sa tváriť na fotke?
Dôležité je sa uvoľniť. Posaďte sa s narovnanými chrbtom pred objektív a pozerajte sa priamo do neho. Viditeľná musí byť celá tvár, hlava a časť ramien. Môžete sa ľahko usmiať, neukazujte ale zuby, pretože je to na preukazovej fotke nežiadúce. Majte upravené vlasy a žiadnu pokrývku hlavy. Vyhnite sa tiež slnečným okuliarom. Dioptrické, ktoré bežne nosíte, si môžete ponechať.
Konečné úpravy
Potom, čo sa vám podarí zaobstarať fotku, s ktorou budete spokojní, je čas na konečné úpravy fotky. Presuňte fotografiu zo svojho fotoaparátu alebo mobilného telefónu do vášho počítača a môžete ju upraviť a orezať podľa vašich predstáv v niektorom z foto editorov, ktoré bežne stiahnete na internete. Určite sa vyhnite použitiu rôznych filtrov a retušov, ktoré by mohli priveľmi ovplyvniť váš vzhľad na fotografii. Mohlo by potom totiž dôjsť k ťažkostiam s identifikáciou. Doma vyfotenú preukazovú fotku môžete použiť napríklad aj v životopise .
Nakoniec stačí fotografiu už len vytlačiť na fotopapier. Tlač tých najlepších fotografií vám zaistia originálne náplne do tlačiarne. Výber kvalitného tonera rozhodne nepodceňujte a vždy voľte podľa značky a modelovej rady tlačiarne.