Od doby, kedy ľudstvo písalo len rukou, ubehli celé stáročia. Človek je však často lenivý a vymýšľa najrôznejšie zariadenia a zlepšováky, aby si uľahčil prácu. Ako sa to premietlo do rýchlosti spracovania textu a tlače?

Predchodcovia tlače

Najrozšírenejšou formou písaného slova bol dlhé stáročia rukopis. Nešlo o nijak rýchlu formu šírenia informácií a ak autor pri písaní urobil chybu, často musel prepísať celú stránku. Niet preto divu, že sa človek snažil si šírenie písaných informácií uľahčiť.

Za najstaršie nástroje pre opakované "písanie" značiek, slov alebo viet sa dajú považovať najrôznejšie pečiatky a pečatidlá. Doklady o tlačiarenskej, či skôr razičskej činnosti, sa zachovali napríklad na území Mezopotámie v podobe kamenných doštičiek.

Vynález kníhtlače

Zlomovým bodom však pre svet bol vynález kníhtlače Johannom Gutenbergom okolo roku 1440. Gutenberg používal upravený lis na víno, do ktorého umiestňoval jednotlivé litery a následne vytlačil celú stranu naraz. Knihy sa tak pre obyvateľstvo stali oveľa dostupnejšími. Odhaduje sa, že sa do roku 1500 vytlačilo vyše 1 000 rôznych titulov v celkom 27 000 kusoch.

Viktor Hugo označil vynález kníhtlače za jednu z najväčších udalostí dejín

Písací stroj

Ďalší významný míľnik pre rýchlosť tlače sa datuje do roku 1714, kedy Angličan Henry Mill patentoval svoj koncept písacieho stroja. Preukázaný fungujúci písací stroj však zostrojil až Talian Pallegrino Turri v roku 1808. Nejedná sa síce priamo o tlač, ale šírenie informácií písanou formou stroj napomohol významne.

Rýchlosť písania však nezáležala len na technike, ale aj na šikovnosti pisateľa. Niekto zvládol písať rýchlejšie, niekto pomalšie a v rýchlosti písania sa organizovali aj súťaže. Napríklad v Československu vytvoril rekord v písaní na stroji Jaroslav Zaviačič so 437 údermi za minútu.

Písacie stroje sa dlhú dobu tešili obľube, neskôr ich ale začali nahrádzať osobné počítače a tlačiarne.

Písací stroj. Dnes vo väčšine prípadoch vykorenený stolovými počítačmi

Počítačové tlačiarne

Rýchlosť šírenia písaného slova veľmi výrazne ovplyvnila počítačová tlačiareň. Prvé zariadenie v podobe, akú poznáme dnes, bolo zostrojené v roku 1964 pre Olympijské hry v Tokiu. Tlačiareň sa volala EP-01 a jej úspech viedol k založeniu spoločnosti Epson.

Ostatní výrobcovia tlačiarní však nezaháľajú a zariadenia sa vyvíjajú míľovými krokmi. Akú majú históriu, aké sú ich základné typy a ako vznikli?

Ihličkové tlačiarne

V roku 1970 firma Digital Equipment Corporation predstavila prvú ihličkovú tlačiareň LA30. Tlačila rýchlosťou 30 znakov za sekundu, veľkosť písma bola 7x5 bodov a na list papiera sa zmestilo až 80 stĺpcov textu.

Ihličkové tlačiarne sa využívajú aj naďalej, sú lacné a majú nízke prevádzkové náklady. Dnes však tlačia rýchlosťou cez 500 znakov za sekundu.

Atramentové tlačiarne

V roku 1979 firma Hewlett-Packard vyvinula termálne atramentovú tlač a v roku 1984 priviedla na trh prvú atramentovú tlačiareň Thinkjet s rýchlosťou tlače 140 znakov za sekundu. Dnes bežne zoženiete atramentové tlačiarne, ktoré tlačia priemernou rýchlosťou 20 strán za minútu. Najrýchlejšia farebná atramentová tlačiareň však dosahuje rýchlosť 70 strán za minútu.

Laserové tlačiarne

Prvá laserová tlačiareň vznikla modifikáciou kopírky Xerox v roku 1971. V roku 1984 predstavila spoločnosť HP prvú laserovú tlačiareň HP LaserJet, určenú pre použitie doma a v kancelárii. Táto tlačiareň tlačila rýchlosťou 8 strán za minútu. Oproti dnešným laserovým tlačiarňam s rýchlosťou okolo 60 stránok za minútu vám môže vtedajší LaserJet pripadať ako slimák.

Vyhliadky do budúcnosti

Technológia tlače ide míľovými krokmi dopredu. Je veľmi ťažké odhadnúť, čo nás čaká zajtra a akú revolučnú novinku môžeme očakávať. Možno sa konečne prekoná hranica 100 strán za minútu. Počkajme si.

Ak hľadáte náplň do laserovej alebo atramentovej tlačiarne a potrebujete poradiť, ozvite se. Náš nákupný poradca vám so všetkým pomôže.

 

Zdroj foto: Pixabay.com

 

0,0 Priemerné hodnotenie 0,0 od 0 zákazníkov
Ohodnotiť: