Kým ešte nedávno bol skener v domácnosti skôr výnimkou, dnes je jeho rozšírenie, obzvlášť ako súčasť multifunkčných tlačiarní, obrovské. Dôvodov je mnoho, od klesajúcej ceny skenera až po jeho stále jednoduchšie ovládanie. Stačí položiť predlohu na sklenenú plochu, priklopiť kryt a stlačiť tlačidlo.
Čo je skener?
Skener je zariadenie, ktoré umožňuje snímanie a digitalizáciu obrazu z predlohy do počítača. Inými slovami sa jedná o zariadenie, ktoré prenáša obraz do digitálneho formátu. Ten možno potom následne upravovať pomocou počítača.
Scanner je skvelý spôsob, ako digitalizovať a zachovať staré knihy.
Rozdelenie skenerov
Skenery môžeme rozdeliť podľa konštrukcie a použitia na:
1. Ručné a pultové skenery - používajú sa v obchodoch pre čítanie čiarového kódu.
2. Ploché (stolové) skenery - predloha sa položí na sklenenú dosku, kde ju následne skener nasníma. Jedná sa o najpoužívanejší typ skenera.
3. Filmové skenery - tento typ skenera je určený len pre skenovanie filmov. Vkladajú sa do neho diapozitívy a vyvolané filmy.
Ručné a pultové scannery sa stali bežnou súčasťou našich životov, stretávame sa s nimi denne pri nákupe v supermarkete.
Princíp skenera
Skener pracuje na princípe odrazu svetla od predlohy. Hlavným prvkom skenera je snímacie čidlo, ktoré prevádza odrazené svetlo na elektrický signál. Vnútri skenera sa nachádza špeciálna jednotka obsahujúca optickú sústavu vyžarujúca svetlo a fotocitlivú diódu alebo CCD prvok.
Snímač CCD je citlivý elektronický obvod, v ktorom je vytváraný elektrický signál. Špeciálna jednotka je uložená pod sklom, na ktoré sa položí predloha určená na skenovanie. Snímací mechanizmus sa vnútri skenera pohybuje tak, aby obsiahol celú oblasť skenovania. Predloha je osvetlená diódou. Snímací prvok zachytí odrazené svetlo a prevedie ho na digitálny signál.
Skener sníma obraz po riadkoch, kedy počet riadkov a množstvo snímaných bodov na ramene ukazuje rozlíšenie skenera. Rozlíšenie skenera sa udáva v dpi (dots per inch). Čím je dpi vyššie, tým podrobnejšie je obraz prevedený do digitálnej podoby.
CCD snímač
Na chvíľku sa ešte zastavme pri CCD (Charged Coupled Device) snímači. Jedná sa o trojriadkový snímač, v ktorom každý riadok sníma jednu zložku svetla (červená, modrá, zelená). Každý riadok sa teda načíta hneď trikrát. CCD snímač transformuje intenzitu dopadajúceho svetla na elektrický signál, ktorý sa mení na digitálny. Senzor nie je však zaznamenaná farba, ale iba intenzita dopadajúceho svetla. Je preto potrebné za pomoci filtrov rozložiť svetlo na jednotlivé farebné zložky RGB a snímať ich oddelene.
Skener: súčasť multifunkčnej tlačiarne
Dobrou voľbou býva kúpa multifunkčnej tlačiarne. Tá vie skenovať, tlačiť aj kopírovať. Jej obstaranie sa vám určite oplatí, zvlášť pri použití alternatívnych tonerov TOREX, ktoré 100% nahrádzajú originálne produkty a šetria až 40% tlačových nákladov.
Zdroj obrázkov: wikimedia.org