3D tlač je technológia, ktorá neustále prekvapuje, aj keď sa v našich životoch stáva stále samozrejmejšia. Dnes vám predstavíme tri prípady, v ktorých hrala 3D tlač významnú úlohu. Vedeli ste, ako ďaleko už táto technológia pokročila?
Tukan, ktorý prišiel o zobák
Divoký tukan Grecia sa v roku 2015 stal obeťou útoku štyroch mladíkov, pri ktorom prišiel o zobák. Potom, čo bol tukan umiestnený do záchrannej stanice v Alajuela a médiá o jeho osude informovali svet, mnoho ľudí a firiem ponúklo pomocnú ruku aj finančné prostriedky k záchrane zvieraťa. Usporiadala sa verejná zbierka, v ktorej sa vybralo 10 000 dolárov (9 100 €) na syntetickú náhradu vyrobenú v 3D tlačiarni.
Na výrobe nového syntetického zobáka spolupracovalo niekoľko národných podnikov z Costa Ricy bez nároku na zisk. Nešlo o jednoduchú záležitosť, pretože tukany používajú zobák nielen k príjmu potravy, ale aj k regulácii tepla. Aj napriek tomu sa však výroba podarila a Grecia dostal syntetický zobák, ktorý bol vytlačený na 3D tlačiarni. Užíva si ho tak veľmi, že opäť spieva.
Tukan Grecia má nový, syntetický zobák a už si zase spieva.
Operovaná lebka vyrobená v 3D tlačiarni
Dvadsaťdvaročná Holanďanka trpela netradičným ochorením, ktoré sa prejavovalo rastom lebečnej kosti. Na niektorých miestach mala jej lebka šírku až päť centimetrov, pritom sa bežná hrúbka pohybuje okolo 1,5 cm.
Rastom lebky sa zvyšoval tlak na mozog a žena trpela silnými bolesťami hlavy. Chirurgický zákrok bol nevyhnutný a bolo iba otázkou času, kedy mozog prestane plne fungovať a žena zomrie.
V mnohých prípadoch, ktoré vyžadujú operatívny zákrok, lekári používajú sériové implantáty. Pokiaľ sú zranenia či anatómie človeka niečím špecifické, implantát sa upravuje. Ženino ochorenie však bolo tak výnimočné, že nebolo možné použiť ani upravený implantát. Nebyť technológie 3D tlače, jej operácia by bola nemožná.
Novú časť lebky lekári žene "vytlačili" z odolného plastu, ktorý telo pacientky kladne prijalo. Operácia sa podarila a mladá Holanďanka dnes žije spokojný život bez akýkoľvek zdravotných následkov.
Prednosťou 3D tlače v medicíne je, že sa na implantáty nečaká mesiace, ale dni.
Domy postavené pomocou 3D tlačiarne
V roku 2014 spoločnosť WinSun Decoration Design Engineering Co v Šanghaji za 24 hodín postavila 10 netradičných domov. K ich výrobe použila obrovskú 3D tlačiareň, kde ako "atrament" poslúžil zrecyklovaný stavebný odpad z betónu, piesku a sklolaminátu.
Použitý materiál má izolačné vlastnosti a je odolný voči silným zemetraseniam. A vzhľadom k tomu, že ide o recyklovaný materiál, jedná sa aj o spôsob, ako šetriť životné prostredie. Tento prístup sa nám veľmi páči, my v tomto smere pomáhame tým, že vymieňame a ekologicky likvidujeme tonery.
3D tlačiareň v Šanghaji vytlačila jednotlivé stavebné diely, ktoré potom robotníci zmontovali dohromady v malé, ale pevné domčeky. Okrem rýchlosti stavby vynikajú domčeky aj nízkou cenou, ktorá vyšla na 4 800 dolárov (približne 4 431 €) za jeden.
My sme skôr odborníci na klasickú tlač na papier. Dokážeme vám tak napríklad poradiť, ako ušetriť až 40 % tlačových nákladov práve v tejto oblasti (náš tajný tip sú alternatívne tonery Torex), všetky uvedené príklady nám však prídu veľmi inšpiratívne. Čo myslíte vy?
Výrobcovia 3D tlačiarní sú rovnako inovatívní ako tí, ktorí vyrábajú tlačiarne klasické. Rada dnes zatiaľ ešte drahých technológií pravdepodobne zlacnie a 3D tlač bude oveľa dostupnejšia pre všetkých
Potrebujete pomôcť s výberom tonera? Ozvite sa, so všetkým vám poradíme.
Zdroj foto: pixabay.com, wikimedia.org