Väčšina Slovákov je na svoj rodný jazyk pyšná. Slovenčina krásne znie a vyniká svojou zložitosťou, ktorá ale robí problémy aj mnohým vysokoškolským študentom. Než poctivo pripravené dokumenty pustíte k tlači, nezabudnite na starostlivú kontrolu pravopisu. Pripravili sme pre vás hitparádu 10 slovenčinárskych chytákov, v ktorých väčšina chybuje.
Aby mali vaše dokumenty úroveň, dajte si pozor na časté prehrešky proti slovenčine.
1) Pozor na výjnimky
Začneme pekne zostra. Úplným evergreenom medzi slovenčinárskymi chybami je slovo „výnimka“, ktoré sa rozhodne nepíše „výjnimka“. Hoci sa na túto chybu upozorňuje veľmi často, z prostredia internetu ani tlačených dokumentov nemizne.
2) Holt x hold
Ak budete niekomu chcieť vyjadriť poklonu, vzdáte mu hold. Holt je trochu zastarané a hovorové vyjadrenie vo význame inu, skrátka a dobre . Holt sa nedá nič robiť, Slováci svojmu jazyku skrátka hold príliš nevzdávajú a tieto slová si stále pletú.
3) Míting, brífing, brainstorming
Ak pracujete v korporátnom prostredí, alebo máte teplé miesto v akejkoľvek kancelárii, s „kancelárštinou" sa stretávate denne. Ak tieto slová chcete používať aj v písanom prejave, postrážte si pravopis. Písanie prevzatých cudzích slov má svoje pravidlá, ktoré sa síce môžu v priebehu rokov meniť, vždy je však nutné riadiť sa aktuálnou normou: Správne je teda míting, brífing či briefing, brainstorming, nie mítink, brífink, brejnstorming.
4) Osobné zámená MI - MY
Zámeno s mäkkým i „mi“ sa používa, keď ide o „mi – mne“. Príklad: Podaj mi prosím ten zakladač s faktúrami. Zámeno s ypsilonom „my“ sa používa, keď ide o „my – všetci, viacerí“. Príklad: My sme sa dnes o tom rozprávali.
5) Za „viď “ bodka nepatrí
Až budete nabudúce písať akýkoľvek dokument, nezabudnite, že za „vid´“ bodka nepatrí. Veľa Slovákov sa chybne domnieva, že „viď “ je skratka. V skutočnosti sa ale jedná o rozkazovací spôsob od slovesa vidieť, ktorý sa spája s prvým a štvrtým pádom podstatných mien. Viď bod 5.
6) Tematické témy
Laserové, alebo atramentové tlačiarne? To je veľká téma. Ale naše články sú tematické, nie tématické. Prečo to tak je? Slovo "tematický" je odvodené od slova „tematika“, nie „téma“.
7) Značky v spojení s číselnými hodnotami
Aj jednoduchá medzera môže zásadným spôsobom ovplyvniť význam slova. To je zrejmé pri značkách v spojení s číselnými hodnotami. Rozdiel medzi 5 % a 5% je veľký. Prvý príklad znamená „päť percent“, druhý „päťpercentnú“ Príklad: Čo znamená 5% (= päťpercentné) pokrytie papiera?
8) Môžeme nie môžme
Verte či nie, slovo "môžme" v slovenčine neexistuje. Ide akoby o snahu vytvoriť rozkazovací spôsob od „môžeme“, ale ten v slovenčine pri tomto slove neexistuje. Preto vždy používajte tvar môžeme.
9) Chceli by, chceli bysme, chceli by sme
Naučte sa správne tvary a prestaňte v nich chybovať. Jediný správny tvar je „chceli by sme“, všetko ostatné je zle.
10) Vlak mal meškanie vďaka kvôli nehode
Rozdiel medzi slovami „vďaka“ a „kvôli“ je zásadný. Kým „vďaka“ sa spája len s pozitívnymi konotáciami, „kvôli“ potom s tými negatívnymi. Vlaky majú meškanie kvôli nehodám, nie vďaka nim.
Cesta k dokonalým dokumentom skrátka vedie cez bezchybnú slovenčinu, avšak pri ich tlači nesmiete podceniť ani výber kvalitných originálnych tonerov. Ak chcete ušetriť, odporúčame kvalitné alternatívne tonery TOREX, pri ktorých dosiahnete rovnaké výsledky ako pri toneroch originálnych.
Vyskúšajte alternatívne tonery TOREX!
Zdroj fotografií: Depositphotos.com